Aktualności w Bibliotece
Są już wyniki konkursu walentynkowego. Bezkonkurencyjna okazała się Małgorzata Kałwak z klasy 2F. Serdecznie gratulujemy.
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Jest to nasz ulubiony okres w roku. Świąteczny nastrój zapanował już na przydrożnych latarniach, ulicach, w rynkach, galeriach, sklepach i sklepikach. Zapach jodły, świerku i suszonych owoców zawitał również do naszego Elektryka. W dniu 12.12 w bibliotece szkolnej miały miejsce warsztaty, które przebiegały w ciepłej, świątecznej atmosferze. Na bazie brzozy i świerku oraz w większości naturalnych elementów: orzechów, szyszek, mchu czy modrzewiowych gałązek uczniowie naszej szkoły wyczarowali piękne stroiki. Tworzenie ozdób było również wspaniałym działaniem integracyjnym. Przy dźwiękach kolęd, w miłej atmosferze, uczniowie klas pierwszych mieli okazję nawiązać znajomości ze starszymi kolegami. Świąteczne stroiki będą nam towarzyszyć podczas imprez grudniowych – koncercie kolęd, wigilii, a póki co, zdobią i pachną tworząc wystawę w bibliotece.
PROJEKT EDUKACYJNY „CZYTAM PO POLSKU I PO NIEMIECKU”
„Kto czyta żyje wielokrotnie,
kto zaś z książkami jest na bakier
na jeden żywot jest skazany.”
Józef Czechowicz
W naszej szkole w dniu 13.12.19. miał miejsce podsumowanie projektu edukacyjnego „Czytam po polsku i po niemiecku” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którego patronem jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zadaniem uczniów było wykonanie prezentacji multimedialnej dotyczącej biografii niemieckiego pisarza oraz wybranej lektury.
Młodzież miała do wyboru następujące pozycje:
Friedrich Schiller ”Die Räuber” / “Zbójcy”
E.T.A. Hoffmann “Die Elixiere des Teufels” / “Diable eliksiry”
Günter Grass “Katz und Maus” / „Kot i mysz”
Günter Grass “Hundejahre” / “Psie lata”
Thomas Mann “Der Tod in Venedig” / “Śmierć w Wenecji”
Erich Kästner “Emil und Detektive” / “Emil i detektywi”
Carina Bartsch “Kirschroter Sommer” / “Lato koloru wiśni” cz. 1
oraz “Türkisgrüner Winter” / “Zima koloru turkusu” cz. 2
Czytając książki w obydwu językach uczniowie mogli lepiej zrozumieć fabułę, a przy tym poszerzyć zasób słownictwa, przyswoić sobie gramatykę, utrwalić zasady ortografii
oraz dobrze się bawić.
Najlepszą prezentację polskojęzyczną wykonał uczeń klasy III k – Ernest Kisiołek.
Jury postanowiło także wyróżnić uczniów klasy IgG – Amelię Matyjaszczyk i Olafa Matyjaszczyk za ich prezentacje niemieckojęzyczne.