Takie hasło przyświecało młodzieży realizującej projekt edukacyjny pod hasłem „I Ty możesz zostać reporterem – szlakiem polsko – ukraińskim” w Równem na Ukrainie. Mimo barier językowych udało się zrealizować głowny cel – wydać polsko – ukraińską gazetę.
Projekt zrealizowany został w partnerskim mieście powiatu radomszczańskiego – Równe. Brała w nim udział 32-osobowa grupa młodzieży polskiej i ukraińskiej. Podczas tygodniowego pobytu u naszych wschodnich sąsiadów młodzi ludzie poszukiwali śladów kultury polskiej na Ukrainie, odkrywali wspólną przeszłość i dziedzictwo kulturowe Ukrainy. - Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i wyrozumiałości wszystkich uczestników udało się pokonać trudności, barierę językową oraz osiągnąć zamierzone cele. Za co Wszystkim bardzo dziękuję – podsumowała Agnieszka Nowicka z Zespołu Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku, koordynatorka projektu. - Projekt ten jest niezwykle ważny dla ukraińskich dzieci – podkreśla Ivanna Dashkel, nauczycielka z Edukacyjno – Wychowawczego Kompleksu nr 14 w Równem. - Wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie projektu pomagają im zrozumieć wartość pracy z naszymi najbliższymi sąsiadami i szukać wzajemnego zrozumienia. Nasze kraje są bardzo podobne w kulturze, języku, dzielą tragiczne karty historii, więc należy umieć rozpoznawać i poprawiać błędy, żyć w pokoju, wspierać się nawzajem w sposób demokratyczny – dodaje.
Grupa projektowa zbierając materiały do polsko-ukraińskiej gazety – jako dokumentu potwierdzającego przenikanie się obu kultur – uczestniczyła najpierw w warsztatach integracyjno –dziennikarskich, odbyła wycieczkę do Lwowa, gdzie zwiedziła Cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich oraz Stary Rynek. Tu była okazja, by przekonać się, że Lwów to miasto, które łączy oba kraje. W kolejnych dniach młodzież ukraińska zaprezentowała swoim polskim rówieśnikom bogactwo kulturowe miasta Równe podczas specjalnej gry miejskiej. Młodzież zwiedziła również czynną do tej pory kopalnię bazaltu oraz złożyła kwiaty w miejscu pamięci ofiar polskich w Janowej Dolinie. - Z każdym dniem więzi pomiędzy ukraińskimi i polskimi uczniami stawały się coraz silniejsze, aż w końcu stały się tak silne, jak stuletni, okazały dąb. Możemy powiedzieć, że dzięki niepowtarzalnemu otoczeniu i klimatowi Ukrainy oraz wspólnej intensywnej pracy, zrobiliśmy coś wielkiego – komentuje Michał Wiśniewski, uczestnik projektu. - Cały tydzień spędzony razem pokazał, że wbrew wszelkim uprzedzeniom i różnicom kulturowym wszyscy jesteśmy tacy sami. Mimo trudnej sytuacji politycznej sąsiedzi ugościli nas najlepiej jak potrafili i okazali dużo serdeczności i przyjaźni.Ten wyjazd nauczył mnie doceniać małe rzeczy i cieszyć się z każdego dnia – dodaje Marcelina Wróblewska.
Projekt otrzymał dofinansowanie z Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży oraz
z dotacji Ministra Edukacji Narodowej.
Aneta Jędrzejczyk